Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu

Kazakistan Konsolosluğu

Kazakistan ile Türkiye arasındaki Konsolosluk ilişkiler 1992 yılı Mart ayında diplomatik ilişkilerin belirlenmesiyle oluşmuştur. Kazakistan Konsolosluk faaliyetler Kazakistan ile Türkiye arasında siyasi, ekonomi, ticari, bilimsel ve eğitim gibi alanlarda ilişkilerin hızlı ilerlemesini sağlayan bir olgu haline gelmiştir.

İstanbul Kazakistan Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri Nedir?

Kazakistan Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma günleri Saat: 09:30-12:00/

15:00-17:00  saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Evrak Kabul Saatleri: Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri: 09.30-12.00

Evrak Teslim Saatleri:  Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri: 15.00-16.30

Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Adres: Başak sk. No. 35, Yeşilyurt mh., Bakırköy – İstanbul

İstanbul Kazakistan Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Telefon: + 90 (212) 662 53 47
Faks:    + 90 (212) 662 53 49
consulkazist@gmail.com

Kazakistan Başkonsolosluğu İstanbul Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Kazakistan Konsolosluğu İstanbul ilinin Bakırköy ilçesine bağlı Yeşilköy semtindedir. Metro hattı, Metrobüs ve Taksim ve Mecidiköy istikametinden kalkan İETT otobüsleri aracılığı ile Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kazakistan Başkonsolosluğu İstanbul 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Kazakistan Başkonsolosluğu İstanbul, Kazakistan Devleti’nin resmi tatillerinin dışında Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. Kazakistan vize işlemleri ve  Kazakistan konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerinde fayda bulunmaktadır.  

02.01.2021

03.01.2021

Yeni Yıl

07.01.2021

07.12.2021

Ortodoks Noeli

08.03.2021

08.03.2021

Dünya Kadınlar Günü

21.03.2021

23.03.2021

Nevruz

01.05.2021

01.05.2021

Kazakistan Halkı Birlik Günü

07.05.2021

08.05.2021

Vatan Koruyucusu Günü

09.05.2021

09.05.2021

Zafer Bayramı

06.06.2021

06.06.2021

Başkent Günü

30.08.2021

30.08.2021

Anayasa Günü

01.09.2021

01.09.2021

Kurban Bayramı

01.12.2021

01.12.2021

İlk Cumhurbaşkanı Günü

18.12.2021

19.12.2021

Bağımsızlık Günü

Kazakistan Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kazakistan’a seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre: Kazakistan Diplomatik Vize, Kazakistan Hizmet Vizesi, Kazakistan Kısa Süreli İş Vizesi, Kazakistan Ticari Vizesi, Kazakistan Turist Vizesi, Kazakistan Yatırımcı Vizesi, Kazakistan Transit Vizesi dahil tüm vize kategorileri İçin Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunabilirler. 

Kazakistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kazakistan vizesi için vize başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilir. Kazakistan Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında gerçekleştirilecek seyahate uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla beyan edilen bilgilerin, formdaki verilen yanıtları destekleme şartı yerine getirmelidir. Kazakistan vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle doldurulup imzalanarak, işlem sonlandırılmalıdır.

Kazakistan Türkçe vize başvuru formu için tıklayınız.

Kazakistan İngilizce vize başvuru formu için tıklayınız.

Kazakistan Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  Kazakistan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Kazakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Kazakistan Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Kazakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Kazakistan Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Kazakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Kazakistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri Nedir?

Kazakistan’a yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Kazakistan Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Kazakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Bekarlık Belgesi İşlemi

Kazak vatandaşların Türk ile evlilikleri öncesinde yasalara göre  Bekârlık Belgesi gerekmektedir. Kazakistan vatandaşları için gerekli olan bu belge, Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkçe olarak düzenlenmektedir. 

Bekârlık Belgesi Düzenlenebilmesi için Gereken Evraklar:

 • Kazakistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'na hitaben dilekçe (Formdaki dilekçe).
 • Kazakistan pasaportu ve/veya Nüfus Cüzdanı’nın aslı ile fotokopisi.
 • Evlenilecek kişinin pasaportu ve/veya Nüfus Cüzdanı’nın aslı ile fotokopisi.
 • Kazakistan’da adresinin kayıtlı olduğu bölgeye ait Medeni Hal ve Nüfus Kayıtları Şubesi’nden (АХАЖ/ ЗАГС) alınması gereken “evli olmadığına dair” belge.
 • Boşanmış ise; Boşanma Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Dul ise; Evlilik Cüzdanı ve eşinin Vefat Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Halka Hizmet Merkezi’nden alınmış (ХҚКО/ ЦОН) Adres Belgesi.
 • Birinci Kredi Merkezi’nden (Бірінші несие орталығы/ Первое кредитное бюро) alınmış Kredi Tarihçesi Belgesi (Несие тарихы анықтамасы/ Справка Кредитная история). Bu belge, Halka Hizmet Merkezi’nden (ХҚКО/ ЦОН) temin edilir.
 • Savcılık Sicil Kaydı.
 • Kazak vatandaşının ebeveynlerinin bu evliliğe rızası olduğuna dair noter onaylı izin belgesi 

Belgenin düzenlenme süresi: 2 gündür.

NOT: Belgenin, T.C. Evlendirme Dairesince kabul edilebilmesi için belgedeki Konsolosluk mührü ile Konsolosluk yetkilisi imzasının ilgili Türk makamlarınca tasdik edilmesi gerekmektedir: Şayet belge;

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nce verilmiş ise T.C. Dışişleri Bakanlığı; Kazakistan İstanbul Baş Konsolosluğu’nca verilmiş ise İstanbul Valiliği; Kazakistan Antalya Konsolosluğu’nca verilmiş ise Antalya Valiliği tarafından tasdik edilmelidir. 

Doğum Konulu Şahitlik Belgesi İşlemi

Doğum Konulu Şahitlik Belgesi Düzenlenebilmesi için Gereken Evraklar:

 1. Çocuk için doğum konulu şahitlik belgelendirmesi için talep dilekçesi (doğumundan 2 ay sonra, çocuğun ana-babası tarafından yazılmış olmalı).
 2. Doğumhane tutanağı aslı ve fotokopisi. (Kazakça veya Rusça tercümesi)
 3. Ebeveynlerin pasaportları asılları ve fotokopileri.
 4. Evlilik cüzdanının aslı ile fotokopisi. (Kazakça veya Rusça tercümesi)
 5. Ebeveynlerin T.C. İkamet Tezkeresi aslı ve fotokopisi (Kazakça veya Rusça tercümesi).
 6. Çocuğun ebeveynlerinden biri yabancı ülke vatandaşı ise, çocuğun o ülke vatandaşı olmadığına dair belge (Örneğin; T.C. İl Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Nüfus Kayıt Örneği’dir).
 7. Çocuğun ebeveynlerinden biri yabancı ülke vatandaşı ise, çocuğun Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşlığını alması için noter onaylı izin (Muvafakatname).
 8. Çocuğun ebeveynleri 2 aylık süreyi geçirdikten sonra dilekçeyi verirse;
 • Çocuğun sağlık raporunun aslı ve fotokopisi  (Kazakça veya Rusça tercümesi).
 • Çocuğun başka ülkenin vatandaşı olmadığını beyan eden belge ( T.C. İl Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Adres Beyan Formu - Form:A tutanağı)

Doğum konulu şahitlik belge düzenlenme süresi : 7 gündür.

Pasaport İşlemleri

Kazak vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaretleri sırasında pasaport kayıp/ çalıntı durumu oluşması halinde, Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu'na dilekçe ile başvuru yapabilirler. Ayrıca, Kazakistan Cumhuriyeti’ne dönüş için belge almaları gerektiği hatırlatılır.

Kazakistan’a Dönüş Belgesi Düzenlenebilmesi için Gereken Evraklar:

 1. Kazakistan Cumhuriyeti’ne dönüş belgesi talep dilekçesi (Kazakistan Başkonsolosluğu'na hitaben, pasaport kayıp/çalıntı sebebi belirtilmeli).
 2. Anket Formu (Kazakistan Başkonsolosluğu'ndan verilir)
 3. Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşının Kimlik Belgesi aslı veya fotokopisi.
 4. Kayıp / Çalıntı Karakol Tutanağı    
 5. 2 adet 3х4 fotoğraf.

Kazakistan Konsolosluğu Adresi Nedir?

Duyurular

Kazakistan Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Kazakistan Başkonsolosluğu ve Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriye...
2020-10-21 15:24:14
Tüm Duyurular